Трагично страдање невиног српског народа


Патријарх је након служења помена свим страдалим Србима у акцији „Олуја” на мосту на Рачи рекао да једина кривица српског народа који је живио у области Хрватске то што су то били етнички Срби и православни по вјери.
„Ту је да назовемо кривицом српски народ платио хиљадама невиних жртава”, рекао је Иринеј, преноси Танјуг.
Каже да је српски народ плаћао цијену за своје име и вјеру животом још од 1941. године и да је, на жалост, плаћа и данас.
„Обиљежавамо 25 година од страшног страдања, када је преко овог моста прешло 250.000 протјераног и унесрећеног српског народа углавном нејачи лишеног својих домова и живота најближих, као најтрагичнији догађај у нашој историји, а наша браћа Хрвати га славе као највећи тријумф у својој историји”, казао је Иринеј.
Вучић и Додик открили спомен плочу на мосту и положили вијенце
Предсједник Србије Александар Вучић и српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик открили су вечерас спомен плочу на мосту на Рачи, у знак сјећања на све страдале и прогнане Србе у „Олуји”, који су тим мостом прешли у Србију.
Вучић и Додик су затим положили вијенце на спомен плочу, након што је патријарх Иринеј служио помен страдалима, преноси Танјуг.
Мост на Рачи је нијеми свједок страдања и патње Срба 1995. године, који су избјегли из Крајине, у нападу хрватске војске и полиције у акцији „Олуја”.
Преко тог моста, који спаја Семберију са Србијом, спасавајући своје животе и животе своје дјеце од злочина и сигурне смрти, као жртве етничког чишћења, на стотине хиљада Срба прешло је тим мостом и дошло у Србију, у којој су нашли уточиште и наду.
На спомен плочи налази се ова порука, како би била урезана у свијест свих будућих нараштаја.
Дан сјећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја” обиљежава се у Рачи, у присуству предсједника Србије Александра Вучића, премијерке Ане Брнабић, предсједнице РС Жељке Цвијановић, српског члана председништва БиХ Милорада Додика и патријарха СПЦ Иринеја.
Симболично, Вучић и Брнабић срели су се са Додиком и Цвијановић на пола моста у Рачи, гдје патријарх Иринеј служи помен настрадалим Србима.
Обиљежавању у Рачи, као представници Срба у Хрватској, присуствују дјеца из колоне која су прије 25 година прешла у тој колони у Србију, а онда су се, након неколико година, у жељи и чежњи за завичајем, вратили и почели да обнављају свој живот и живот свог народа у Хрватској и сада тамо живе, преноси Танјуг
Међу њима је Ања Шимпрага, посланица у Сабору, која је прошле недеље одржала емотиван говор и изговорила реченицу: „Пред вама стоји девојчица из колоне”, док су остали предсједници општина или замјеници предсједника општина у којима Срби имају релативну већину или је у њима највећи број Срба који живе у Хрватској.
Србија и Република Српска шесту годину заредом заједно обиљежавају велику српску трагедију, прогон 250.000 Срба из Хрватске, поново на истом мјесту као и први пут, на мосту преко којег је највећи број избјеглица на тракторима прешао Саву и ушао у Србију.
Извор: Политика
